Marion Fair highlights and winners

July 3, 2019

Turkey Intermediate Showmanship

  1. Ava Retlewski 2. Autumn Cochran 3. Alex Retlewski 4. Logan Kindig
    Turkey Senior Showmanship
  2. Wyatt Sikkema
    Market Turkeys
  3. Alex Retlewski 2. Wyatt Sikkema 3. Ava Retlewski
    Market Broiler Pen of Three
  4. Wyatt Sikkema 2. Autumn Cochran 3. Joseph Mosher-Kunin
    Market Cornish Pen of Four
  5. Samuel Bailey 2. Wyatt Sikkema 3. Kinley Eising
    Single Market Broiler
  6. Samuel Moore 2. Ben Moore
    Poultry Record Books
    Junior – Kinley Eising, Intermediate – Autumn Rueffer, Senior – Austin Rueffer
    Junior Poultry Showmanship
  7. Kinley Eising 2. Brooklyn Retlewski 3. Carter Murphy
    Intermediate Poultry Showmanship
  8. Ben Moore 2. Joseph Mosher-Kunin 3. Alex Retlewski
    Senior Poultry Showmanship
  9. Samuel Bailey 2. Austin Rueffer 3. Wyatt Sikkema
    Rabbit Record Books
    Junior – Ben Bontekoe, Intermediate – Alexandra Mosher-Kunin, Senior – Mariah McNeilly
    Junior Rabbit Showmanship
  10. Ben Bontekoe
    Intermediate Rabbit Showmanship
  11. Alexandra MosherKunin 2. Autumn Rueffer 3. Autumn Cochran
    Senior Rabbit Showmanship
  12. Ashley Bode 2. Mariah McNeilly 3. Alyssa Thompson
    Beef – Any other Breed
  13. Samatha Foster
    Breeding Beef Showmanship
  14. Katlin Booms 2. Samantha Foster
    Beef – Simmental
  15. Katlin Booms
    Beef – Best Homegrown
  16. Katlin Booms
    Market Steer
  17. Katlin Booms 2. Ashley Bode 3. Mariah McNeilly 4. Zac Keisers
    Senior Market Beef Records
  18. Katlin Booms 2. Ashley Bode 3. Zac Keisers 4. Mariah McNeilly
    Senior Market Showmanship
  19. Mariah McNeilly 2. Katlin Booms 3. Ashley Bode 4. Zac Keisers
    Grand Champion Beef – Katlin Booms
    Reserve Champion Beef – Samantha Foster
    Grand Champion Market Steer – Katlin Booms
    Reserve Champion Market Steer – Ashley Bode
    Breeding Sheep Stock Showmanship
    Wyatt Boyd – 1st Sr.
    Sheep Grade
  20. Wyatt Boyd
    Market Sheep Individual Lamb
  21. Wyatt Boyd 2. Kristopher Johnson 3. Alex Johnson
    Homegrown Market Lamb
  22. Kristopher Johnson 2. Alex Johnson
    Junior Market Sheep Showmanship – Kristopher Johnson
    Intermediate Market Sheep Showmanship – Alex Johnson
    Senior Market Sheep Showmanship – Wyatt Boyd
    Junior Market Sheep Records – Kristopher Johnson
    Intermediate Market Sheep Records – Alex Johnson
    Senior Market Sheep Records – Wyatt Boyd
    Sheep Tykes and Toddlers – Freeman Bancroft
    Market Goat Showmanship
  23. Mariah McNeilly 2. Samuel Bailey 3. Hannah Foster
    Market Goat Records
    Junior – Kristopher Johnson, Intermediate – Jessica Foster, Senior – Mariah McNeilly
    Breeding Goats
    Records
    Intermediate – Samantha Foster, Senior – Wyatt Boyd
    Individual Market Goat
  24. Mariah McNeilly 2. Jessica Foster 3. Alex Johnson
    Best Homegrown Goat
  25. Alex Johnson
    Junior Market Goat Showmanship
  26. Kristopher Johnson 2. Ben Bonteko
    Intermediate Market Goat Showmanship
  27. Mac Bonteko 2. Jessica Foster 3. Alex Johnson
    Breeding Goats Alpine Doe – Autumn Cochran
    Breeding Goats Nubian Sr. Yearling – Logan Kindig
    Breeding Goats Nubian Doe – Autumn Cochran
    Breeding Goats Boar Sr. Doe Kid
  28. Jessica Foster 2. Samantha Foster 3. Britton Nowland
    Breeding Goats Boar Senior Yearling Doe
  29. Samatha Foster 2. Wyatt Boyd 3. Autumn Rueffer
    Breeding Goats Boar Doe
  30. Olivia Bobon 2. Paige Bobon 3. Natalie Hernandez
    Breeding Goats Mixed Breed Junior Doe – Britton Nowland
    Breeding Goats Mixed Breed Pair Junior Doe Kids Same Breed – Natalie Hernandez
    Breeding Goats Mixed Breed Senior Yearling Doe – Etta Miller
    Breeding Goats Mixed Breed Doe – Natalie Hernandez
    Intermediate Breeding Goats Fitting and Showing
  31. Jessica Foster 2. Samantha Foster 3. Olivia Bobon
    Senior Breeding Goats Fitting and Showing
  32. Wyatt Boyd
    Individual Market Swine
  33. Mariah McNeilly 2. Wyatt Sikkema 3. Wyatt Boyd
    Best Homegrown Swine – Wyatt Boyd
    Junior Market Swine Showmanship
  34. Zane Geeseman 2. Carter Murphy 3. Jayce Mosher
    Intermediate Market Swine Showmanship
  35. Katelyn Wood 2. Katie Rueffer 3. Autumn Rueffer
    Senior Market Swine Showmanship
  36. Mariah McNeilly 2. Jordan Wood 3. Wyatt Boyd
    Market Swine Roasters
  37. Austin Rueffer 2. Carson Murphy 3. Carter Murphy
    Grand Champion Swine – Mariah McNeilly
    Reserve Champion Swine – Wyatt Sikkema
    Swine Heavy
  38. Jayce Mosher 2. Natalie Hernandez 3. Easton Eising





Please follow and like us:
Error, no Ad ID set! Check your syntax!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *